PAYMENT_LOGOSSLIDE_PANELSITE_LOGOSUPPORTERS_BLOCKARCHIVE_BLOCKFOOTER_TEXTTOP_IMAGECONTACTS_BLOCKSITEMAP_BLOCK Тема на кампанията
Предишен Следващ
  • Българската коледа
  • Българската Коледа
  • Българската Коледа

Всяка година в България се раждат около 3 500 деца (при раждаемост 70 000 деца на година) с различни вродени заболявания.

Вродените заболявания са хетерогенна група от нарушения в развитието на детския организъм, проявяващи се след раждането с физически аномалии, грешки на метаболитната обмяна или други генетични болести. Възникват поради много и разнообразни причини.

Част от вродените заболявания водят до застрашаващи живота усложнения и при липса на навременна диагностика и лечение се стига до смърт или тежка инвалидизация за цял живот.

Сред всички вродени заболявания, тези на сърдечно-съдовата система са най-чести. В България годишно се раждат 600 до 700 деца с вродени сърдечни малформации. Около 40 - 45 % от децата с вродена сърдечна малформация се нуждаят от интервентна процедура или хирургично лечение. В голяма част от случаите това лечение се осъществява още при новороденото или в първите 1-2 години от живота. Нерядко хирургичното лечение се осъществява в няколко последователни етапа.

Най-често срещаните вродени заболявания на дихателната система обхващат вродени аномалии на ларингса, вродени аномалии на трахеята и бронхите, вродени аномалии на белия дроб.

Вродените заболявания на нервната система друга голяма група вродени заболявания, голяма част от които са прогресиращи и тежко инвалидизиращи, засягащи мускулите, периферните нерви, гръбначния или главен мозък. Тези занолявания включват вродената хидроцефалия, вродените дефекти на невралната тръба – спина бифида и малформации на мозъчната кора и могат да причинят значително изоставане в психо-моторното развитие на детето, епилепсия или фатален изход. В тези случаи генетичната диагностика в важна и необходима.

Метаболитните нарушения са вродени заболявания, които се дължат на генетични нарушения. Някои от тези нарушения са животозастрашаващи, но не водят до някакви специфични симптоми и затова се диагностицират късно.

Ранното откриване и своевременното адекватно лечение на вродените заболявания са ключ за подобряване на качеството на живот на страдащите от тях деца.

Затова новото издание на благотворителната инициатива „Българската Коледа“ е посветено на децата с най-често срещащите се вродени заболявания – сърдечни, дихателни, метаболитни и ендокринологични, на нервната и отделителна система.