PAYMENT_LOGOSSLIDE_PANELSITE_LOGOSUPPORTERS_BLOCKARCHIVE_BLOCKFOOTER_TEXTTOP_IMAGESITEMAP_BLOCK
Инициативата протяга ръка за поредна година към всички деца с различни заболявания, състояния и увреждания, които се нуждаят от средства за осъществяване на диагностика, лечение, включително медикаментозно, рехабилитация, логопедична и психологична терапия, от медицински изделия и помощни средства.
Новото издание на благотворителната инициатива „Българската Коледа” си поставя за цел да помогне за съвременното лечение на децата и като осигури високотехнологична апаратура за ранна диагностика и лечение в университетски и многопрофилни лечебни заведения, които имат изградени компетенции и ясна стратегия за подобряване на диагностиката и лечението на деца.
Неонатологичните отделения в страната имат нужда от полифункционални монитори. Понастоящем се ползват главно пулсоксиметри - монитори проследяващи два жизнено важни показателя - сърдечната честота и насищането на кръвта с кислород. Полифункционалните монитори включват, освен тези двата, и други жизненоважни показатели като дихателна честота, неинвазивно систолно и диастолно кръвно налягане и температура.
Клиниката по педиатрия в УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ – гр. Плевен, се нуждае от комплект за ригидна и флексибилна бронхоскопия за екстракция на чужди тела при деца и подрастващи под директен видеоконтрол с HD резолюция. Чуждите тела в трахея и бронхити при деца е свръх спешно животозастрашаващо състояние, което изисква извършването на ригидна бронхоскопия в неотложен и спешен порядък за екстракцията им.
В Отделението по детска урология към УМБАЛСМ “Н.И. Пирогов” се лекуват деца на възраст 0-18 години с вродени малформации на пикочополовата система и техните усложнения, туморни заболявания на бъбреците, пикочен мехур и тестисите, бъбречно камена болест, както и травматични състояния на същите.
Малформациите на пикочополовата система са комплексни и засягат както отделителната така и половата и репродуктивната функция. Могат да ангажират както горни, така и долни пикочни пътища, поотделно или в комбинация. Благодарение на пренаталната диагностика и профилактичната абдоминална ехография на шест месечна възраст много от животозастрашаващите аномалии се диагностицират и лекуват с поредица реконструктивни операции в кърмаческа възраст. Закъснялото или неправилно лечение води до хронична бъбречна недостатъчност със всичките и усложнения. Отделението се нуждае от Ехографски апарат от най-ново поколение, с който ще се постигне точно диагностично и лечебно поведение.
Най-честите хронични заболявания на нервната система са хидроцефалия, вродените дефекти на невралната тръба – спина бифида и вродени дефекти на мозъчната кора. Тези заболявания могат да причинят значително изоставане в психо-моторното развитие на детето, епилепсия или фатален изход.Ранното диагностициране и адекватно лечение може да промени еволюцията на тези заболявания и да предотврати изключително тежко хронични състояние.
Ранната диагностика на тези болести е свързана с генетични и метаболитни изследвания, повечето от които не се покриват от НЗОК, а цената им е висока. Генетичните изследвания са от изключително важно значение за точната диагноза, прогноза и генетична консултация на семействата за следващи рискове от предаване на заболяванията. Част от специфичното лечение на посочените болести (предимно медикаментозно), също не се реимбурсира от НЗОК, и се налага да се покрива от семействата.
Хроничните неврологични болести са предимно прогресиращи и тежко инвалидизиращи, засягащи мускулите, периферните нерви, гръбначния или главен мозък.
Децата, страдащи от вродени неврологични заболявания се нуждаят от подпомагане за:
• Генетични изследвания, които се осъществяват в България, но не се покриват от НЗОК.
• Лечение със средства, подпомагащи дишането на деца с невромускулни заболявания.
• Оперативно лечение, при което се налага имплантиране на медицински изделия.
• Системна психологична и логопедична помощ, които не са включени в Клинична пътека или друг механизъм за финансирате.
УМБАЛНП „Св.Наум“, гр. София, се нужде от апаратура за клинична лаборатория – система за биохимичен анализ, необходима за работата в Клиника по нервни болести за деца, за определяне на биохимични показатели и серумни нива на антиепилептичните противогърчови лекарства. Тази изследвания са от изключително значение за адекватното дозиране и правилното лечение на детските епилепсии и синдроми, които са чести и социално-значими заболявания.
Рискът при лечението и отглеждането на недоносените деца с ниско и екстремно ниско тегло са късни усложнения свързани с екстремната незрялост- ретинопатия на недоносеното дете с опасност за загуба на зрение, хронична белодробна болест с трайни дихателни проблеми или детска церебрална парализа.
Всичките тези усложнения могат да доведат до трайна инвалидност. Децата с екстремна незрялост изискват продължително лечение и грижи при оптимални условия на кислородните концентрации и температурен комфорт. Съвременното и иновационно оборудване предназначено за тази рискова група деца ще осигури възможността за по-добър контрол на дихателните параметри(кислородни концентрации, профилактика на баротравмата) при деца на апаратна вентилация, което е предпоставка за профилактиране риска от късните усложнения.
Наличието на съвременна апаратура дава възможност за подобряване качеството на медицинските грижи и оттам значително подобряване на неонаталната дейност.
Перинаталната асфиксия е основна причина за увреждане на мозъка в перинаталния период, проявяващо се със сериозни късни неврологични последици и инвалидизиране на пациентите - детска церебрална парализа, епилепсия, изоставане в психомоторното развитие. Утвърден метод за намаляване тежестта на церебралните увреждания е контролираната мозъчна хипотермия при доносени деца с перинаталния асфиксия. Тази методика не е използвана досега у нас поради липсата на необходимо оборудване - апарат за контролирано охлаждане на тялото и мозъка в първите 72 часа след раждането и апарат за продължителна регистрация на електрическата мозъчна активност - т.нар. Функционално церебрално мониториране. Необходимо е водещите неонатологични клиники в страната да разполагат с това оборудване, което има потенциал да намали тежестта и дори да предотврати хроничните неврологични увреждания при този контингент новородени деца.
Тежко хронично заболяване при недоносените деца е бронхопулмоналната дисплазия. Нейната честота и тежест на протичане се увеличават поради повишената преживяемост на екстремно недоносените деца. Съвременен начин за подобряване на прогнозата е инхалаторното приложение на азтен окис.
Клиниката по неонатология в „УМБАЛ-Д-р Георги Странски“ - град Плевен, се нуждае от апарат за азотен окис. Този апарат е предвиден да лекува тежка дихателна недостатъчност, следствие на т.нар. персистираща пулмонална хипертензия при критично болни новородени, които най-често загиват без неговото подпомагане. Оцелелите са със сериозно увреждане на белия дроб, което ги инвалидизира за цял живот. Наличието на такъв тип апарат ще направи възможно лечението и даде шанс за оцеляване на тези деца, както и ще намали процента на дългосрочно увреждане на белия им дроб.
Клиниките по педиатрия в страната се нуждаят от: Портативни ехографи за бърза диагностика на спешни състояния в сърце, бял дроб, корем и мозък на деца в Интензивно отделение, както и за поставяне на централен венозен катетър (ЦВК) под ехографски контрол; Апарати за капиляроскопия, които предоставя важна информация за микроциркулацията при пациенти с ревматологични заболявания; Холтери-ЕКГ - незаменим апарат за диагностика.
Друга необходима апаратура за дихателна реанимация са апаратите за постоянно положително налягане в дихателните пътища , т.нар СРАР. Тази техника за подпомагане на дишането е от особено значение за недоносените деца с бронхопулмоналната дисплазия.
Грижата за здравето на детето започва от навременната и точна диагноза, чрез достъпни медицински изследвания.
Най-често децата боледуват от инфекциозни заболявания, предизвикани от вируси и бактерии. Основно средство в борбата с тези заболявания на децата са профилактика – индивидуална и обществена, а от лекарствените средства – антибактериалните медикаменти, антибиотици. Всеки един лекар и пациент знае цената на това лечение – човешко здраве и спасен живот.
Но натрупаните познания поставят и други въпроси – кога и какви медикаменти, какви са нежеланите ранни и късни ефекти от това лечение.
Основателна е тревогата на медицинската общественост към проблема антибиотична резистентност. Той е в тясна връзка с неоснователно и прекомерно изписване на антибиотици. Фактите са неоспорими: Антибиотичната резистентност е причина за 33 000 смъртни случая ежегодно в ЕС. Антибиотичната резистентност e съществен фактор в смъртността от инфекциозни болести.
Важна крачка в борбата към антибиотичната резистентност и прецизиране изписването на антибиотици е разработването на програми, включващи и тестове за бърза диагностика- изследвания на кръвна картина, С-реактивен протеин (CRP), тестове за бърза бактериологична диагностика и др. Те са в полза на пациента и лекаря в прецизиране на диагнозата и терапията, избягване на неправилно и безразборно изписване на антибиотици.
Въвеждането на изследването ще даде възможност да се разграничат пациентите с реална нужда от антибиотик, от такива при които употребата на антибиотични средства не е необходима.
Необходима е медицинска техника, която да предостави на лекаря и пациента необходимите резултати за минути, съответно по-точна диагноза и по-правилно лечение, избягване ненужно изписване на антимикробни средства/антибиотици и повишаване на антибиотичната резистентност и нежелани реакции от медикаментите.
„Българската Коледа” има амбицията да осигури апаратура за бърза диагностика, която да подобри начина на изписване на антибиотична терапия. Бързата диагностика е един от подходите за ограничаване на антибиотичната резистентност. Защото когато е ясна причината за заболяването, тогава и антибиотикът може да бъде приложен по-ефективно.
Клиника по детска гастроентерология към СБАЛДБ „Проф. д-р Иван Митев“, гр. София, e единствената специализирана по детска гастроентерология с повече от 40 години история. Тя е водещата университетска структура за диагностика и лечение на деца от 0 до 18 годишна възраст със заболявания на гастроинтестиналния тракт, черния дроб и панкреаса, референтен център за продължително ентерално и парентерално хранене, включително домашно парентерално хранене, както и основен за страната център за пред- и пост-трансплантационно проследяване на деца, нуждаещи се от чернодробна трансплантация.
В клиниката се осъществява високоспециализирана диагностична дейност, включваща функционална, имунологична, ендоскопска и хистологична диагностика на заболявания на горните и долни отдели на гастроинтестиналния тракт, черния дроб и панкреаса, ендоскопски процедури, чернодробна биопсия и най-съвременна ехография, включително еластография.
Клиниката се нуждае от нов високотехнологичен експертен клас ултразвукова система с възможности за еластография, контрастно усилена ехография, определяне на стеатоза.
Единствено отделение за интензивно лечение на деца от 0-18 години на територията на Варна, Варненска област и Североизточна България е това в УМБАЛ „Св. Марина“, гр. Варна. В отделението се лекуват деца в критично състояние от всички области на педиатрията –новородени със специфични проблеми, оперирани деца, неврологични, метаболитни и вродени заболявания, тежки инфекции, тежки дихателни и сърдечни декомпенсации, интоксикации и др.Първа детска клиника на УМБАЛ „Св. Марина“ – гр. Варна, има необходимост от цифров ехограф с високо качество на ехографския образ и специфични работни режими. Нов ехограф от висок клас за реанимация ще позволи да няма прекъсване в наличието на апаратура за всички деца, които са на лечение.
Клиниката се нуждае и от реанимационни легла от модерен вид за обслужване на пациенти на място, което е много трудно и е несъвършено. Новите реанимационни легла имат функции за претегляне на лежащо болен пациент, за дренаж и всякакви накланяния, както и много други възможности.
Деца с хронични вродени метаболитни и ендокринологични заболявания се подпомагат от „Българската Коледа“ с лекарствата Genotropin и Omnitrope. За поредна година тези деца и техните семейства ще разчитат на подкрепа за осъществяване на медикаментозната терапия.
Едно от тежките хронични вродени метаболитни заболявания е остеогенезис имперфекта. Наследствено заболяване, дължащо се на генетично заложена промяна в структурата на колагена и засягащо съединителната тъкан. В резултат на това е нарушена механичната устойчивост на костите. Децата са с множество фрактури, което, освен медикаментозно, налага и ортопедично лечение.
Лечението е насочено най-вече към увеличаване, доколкото е възможно, на здравината на костите и превенция на тежките фрактури – чрез бифосфонати, които не се заплащат от НЗОК.
Нуждаещите се от подкрепа деца, според мнението на лекуващите лекари, са в следните групи: Деца, родени преждевременно, без постнатално наваксване в растежа – за лечение с растежен хормон. Деца с остеогенезис имперфекта – за лечение с бифосфонати. Деца с вродена хиперинсулинемична хипогликемия. Деца с вродена надбъбречна хиперплазия, нуждаещи се от хидрокортизон-Alkindi.
Децата с резистентен на всички други видове лечение нефротичен синдром имат затруднен достъп до биологична терапия със CellCept, която не се покрива от здравната каса у нас. Тази медикаментозна терапия им дава шанс за лечение при практически изчерпани други възможности и ще отдалечи настъпването на бъбречна недостатъчност. „Българската Коледа” ще продължи подкрепата на деца с нефротичен за лечение със CellCept.
Подпомагането на деца и осигуряването на съвременна апаратура е грижата за достоен живот на тежко болните деца - с възможно най-малка инвалидизация, с възможно най-малко страдание и с възможно най-много оптимизъм. Това изисква ранна диагностика и високотехнологични лечебни звена.